moje narozky
Ahojte, moje narodeniny som trávila úplne super.. V spoločnosti mojej najlepšej kamarátky, no a bolo nám super. Tak sme si spravili jedlo, lepšie povedané dala som ku mne do izby jedlo čo som spravila a najedli sme sa a pripili si. Potom kamarátka mi zablahoželala. Dostala som skvelý darček ktorý poteší. Zablahoželali aj rodičia - no veď ako sa patrí, nie? Oslavovali sme do 5,00 hodiny ranej, pozerali na filmy, rozprávali čo má nové a čo mám nové ja. Samozrejme, musela som sa pochváliť, že mám chalana - že je super a podobne. Veď ako to chodí medzi kamoškami. Potom sme sa posťažovali a pokecali aj starosti a tak.. Neskôr sme si ešte zatančili v dome a potom prišli na rad horory a filmy.. Tak sme ležali v posteli a pozerali. A naraz sme sa začali báť - pretože skúste pozerať horory o 5,00 ráno a byť len dve. Strašné.. Tak sme uvážili, že sa bojíme a tak sme to vypli. Rozprávali ešte hodinku a potom zaspali. Dooslavovali sme ešte na druhý deň, poupratovali a kamošku som odprevadila a zároveň vrátila filmy do požičovne. Také boli moje narodeniny :)
Ako sa trávia Vianoce v niektorých štátoch sveta..
AUSTRÁLIA- na Štedrý deň majú vonku teploty okolo 30°C. Santa Claus chodí na pláže, kde sa vozí na surfe alebo záchranárskej lodi a rozdáva deťom darčeky. Tradičným jedlom je morka, šunka, bravčovina. Ako dezert podávajú slivkový puding. Obyvatelia Melbourne majú od roku 1937 zvláštnu tradíciu. Na Štedrý deň sa stretávajú na námestí a spievajú obľúbené vianočné koledy zo sviecami v ruke.
BENIN (ZÁPAD AFRIKY)- Malého Ježiška vítajú ozdobenou palmou. Na Štedrý deň pred večerou deti dostanú darčeky. Konzumujú talianske jedlá a nápoje.
CYPRUS- Vianoce sa oslavujú až 25.12. Ráno idú všetci do kostola, potom spoločne pripravia pečenú morku a grécky šalát. Z domu do domu chodia mladí koledníci a spievajú tradičné koledy a nosia drevenú loďku ako symbol dominantného postavenia Grékov na mori.
EGYPT- adventné obdobie v Egypte trvá štyridsať dní pred sviatkami. Egyptský veriaci cez týchto štyridsať dní nejedia mäso, hydinu ani mliečne výrobky. Na Štedrý večer idú všetci do kostola v úplne nových šalát. Na večeru podávajú FATU- jedlo s chleba, ryže, cesnaku a vareného mäsa. Na prvý sviatok vianočný navštevujú priateľov a susedov. Na návštevu nosia chlieb ani nezaťažovali hostí prípravou občerstvenia.
FILIPÍNY- vianočné oslavy začínajú 15.12. na Štedrý deň majú takzvanú PANUNULUYANSKÚ SLÁVNOSŤ. Hrajú príbeh Jozefa a Márie. Vianočné oslavy obsahujú aj staré kmeňové zvyky.
FRANCÚZSKO- Deti si dávajú topánky na alebo pred krb a do rána čakajú že im ich PERE NOEL naplní darčekmi. Zvyky majú v rôznych častiach Francúzska- na juhu jedia bochník chleba rozkrájaný do kríža, z ktorého musia prvú časť dať chudobnému človeku. V Alsasku býva na stole vyprážaná hus. v Bretónsku majú pšeničné koláčiky s kyslou smotanou. Burgunďania večerajú morku a gaštany. Na severe Francúzska deti dostávajú darčeky už 6.12.
IZRAEL- Hlavným mestom Vianoc je Betlehem. štedrovečerný jedálny lístok dokazuje vplyv amerických a anglických zvykov. Večerajú morku okorenenú paprikou, škoricou, muškátovým orieškom a plnenú ryžou, mäsom, orieškami a mandľami. Na druhý deň rozbaľujú darčeky pred raňajkami. Po raňajkách navštevujú priateľov a navzájom si prajú šťastne Vianoce.
JAPONSKO- V Japonskej tradícii si ľudia dávajú darčeky navzájom. Vystupuje tam kňaz Heteiosha, ktorý má úlohu európskeho Mikuláša. prináša darčeky do každého domu a obdarúva deti. Tie veria že má oči aj vzadu tak sa snažia v tomto období správať tak ako by bol nablízku.
KOLUMBIA- Vianoce oslavujú veselou hudbou, bohatým stolom a ozdobeným stromčekom. Na Štedrý večer sa stretáva celá rodina ba dokonca aj susedia kamaráti aby pečenou morkou vychutnali sviatky pohody. K tradíciám patrí, že každý má na sebe oblečené niečo nové aby obnovili svojho ducha.
MAROKO- Hlavným náboženstvom je islam, stretávajú sa tam moslimovia, kresťania a židia. Moslimovia Vianoce nemajú. Rodiny, ktoré majú príbuzných v zahraničí Vianoce oslavujú.
MEXIKO- Mexičania sa na Vianoce pripravujú deväť dní pred Vianocami, teda 16.12. Toto obdobie nazývajú pasada. Na Vianoce idú všetci na polnočnú svätú omšu. Po nej sa stretnú všetci u večere, na ktorú dokonca pozývajú aj bezdomovcov a chudobných ľudí. Mexičania dostávajú darčeky 6.1. Mnohé rodiny už trávia Vianoce viac americky.
VIETNAM- Vianoce vo Vietname sú jednou zo štyroch osláv počas roka, ktoré symbolizujú narodenie Budhu. Vietnamci dodržiavajú kresťanské tradície a zvyky. Na Štedrý deň sa zúčastňujú polnočnej svätej omše. Po nej majú večeru. Slávnostné vianočné menu tvorí kuracia polievka, morka a vianočný puding
Vianoce..
Vianoce: Vianoce začínajú Adventom (Advent- príchod), ktorý trvá štyri týždne. Na znak adventu sa vyrába adventný veniec zo štyrmi sviečkami, ktoré symbolizujú štyri adventné nedele. Niektoré kresťanské rodiny si dávajú veniec posvätiť v kostole. Niekoľko dní pred Vianocami si upratujeme domy, dokupujeme posledné darčeky, pečieme vianočné pečivo a zdobíme stromček. Tento zvyk má pôvod v pohanstve. Pôvodne vešali ozdoby voľne v prírode na stromy, neskôr doma pretože to bolo pohodlnejšie. Inak je to nemecký zvyk. Nemci si pred domy stavali jedle, na ktoré umiestňovali svetlá. Štedrý deň-24.12- Už od rána sa chytá večera. Na stole nesmie chýbať kapor, zemiakový šalát a kapustová polievka. V niektorých domácnostiach sa pripravuje aj hríbová omáčka. Ľudia sa v tento deň postili aby večer videli zlaté prasiatko. Večer si rodina sadne za stôl a pomodlia sa aj za tých, ktorí už nie sú medzi nimi. Počas večere je pod tanierom peniaz a šupinka s kapra aby bolo po celý budúci rok dostatok peňazí. Dáva sa aj jeden tanier naviac pre pocestného hosťa. Od slávnostnej večere sa nesmie vstať. Hovorí sa, že kto odíde od stola do roka ťažko ochorie alebo zomrie. Vianočné zvyky: Jablko- keď rozpolíme jablko a nájdete hviezdičku budete mať v budúcom roku šťastie, pokiaľ tam budú jadierka v tvare kríža do roka niekto zomrie. Liatie olova- na lyžičku roztopte olovo a vlejte ho do misky zo studenou vodou. Olovo vytvorí rôzne tvary, takže sa možno dozviete čo vás čaká v budúcom roku a aj sa pobavíte =o) Lodičky- do škrupinky z vlašského orecha vložte sviečku. Komu patrí škrupinka čo najdlhšie vydrží horieť a ani sa nepotopí bude mať dlhý a šťastný život.
Reality show na Slovensku a v Čechách
Keď sa niekoho spýtate:„ Čo budeš robiť večer?” odpovie Vám jednou vetou:„Predsa pozerať Vyvolených.” Ale, ak spravíte anketu s otázkou bavia vás reality show? Odpovede budú rôzne. Tipu „Áno je to zaujímavé pozerať odvážnych ľudí, ktorí sa na také niečo dajú.” alebo „Nemuseli by to dávať každý deň, ale je to zaujímavé. Existujú aj iné programy ako reality show.” alebo do tretice všetko dobré „Kto je zvedavý na to ako tam niekto predvádza sex, alebo sa napcháva jedlom? Jednoducho ma to nezaujíma a už by to mohlo skončiť.” Je pravda, že tí ľudia, ktorí sa tam prihlásia sú odvážny a majú sebavedomie, ale predsa sa to troška už preháňa. Najhoršie na tom je, že to beží skoro všade. Fenomén tipu Slovensko hľadá SuperStar je podľa mňa OK. Pretože je zaujímavé pozorovať ľudí, ktorí sa prihlásia z vedomím „Viem spievať ”, ale krutý porotca Paľo Habera, im povie, že je vhodný maximálne do hviezdnej roty. Ale musí sa uznať, že tam sú aj takí, ktorí to ťahajú až do konca, a stane sa z nich SuperStar. Na tento fenomén si myslím, že sa pozerá viacej ľudí, i keď ani to niektorých nezaujíma. Vydrží sa niekto pozerať celý deň na to ako sa ľudia vo vile hádajú, varia si a plnia úlohy? Niekedy je to zaujímavé, ale inokedy nudné. Teraz 7.novembra začala paródia na Vyvolených, ktorá sa volá Odhalení. Názory ľudí na túto reality show sú viac menej kladné. „Konečne poriadna reality show.” Pre tých, ktorí nevedia o čo sa jedná.. Je to 24 hodinové pozorovanie troch opíc, ktoré súťažia o 12 melónov. Bude to trvať 70 dní a dozvieme sa víťaza 12 melónov. Je to na zamyslenie televízií, pretože už sa to veľmi preháňa z Big Brotherom a Vyvolenými. Kto pozerá Českých Vyvolených, dá mi za pravdu, že oni to začali a dá sa na to asi najviac pozerať. Je to tam najzaujímavejšie, ale na Slovensku to stojí za nič. Prekazia nám reality show Vianočné rozprávky, ktoré sú najviac obľúbené u detí? Bez rozprávok nie sú Vianoce Vianocami.
A máme tu jeseň...
Prechádzky po vonku, pozorovanie zaujímavých farieb listov popadaných na zemi, posledný spev vtákov, ktorý odlietajú na zimu do teplých krajín...
Je zaujímavé pozorovať prírodu práve na jeseň. Zo stromov opadáva lístie, ktoré zmenilo svoju pôvodnú farbu na farbu jesene. Najkrajšie obdobie, práve v ktorom sa zvieratká pripravujú na zimný spánok, robia si zásobu jedla...
Vtáky odlietajú do teplých krajín na juh, kde práve, keď je u nás jeseň začína jar. Husi, lastovičky a mnoho iných vtákov odlieta práve tam. Nastáva zmena času. Je dlhšia noc a kratší deň. Deti si vyrábajú s pomocou rodičov šarkany a neskôr ich púšťajú na lúkách. Majú z toho radosť. Naopak starší ľudia chodia zbierať hríby do lesov. Neskôr ich dajú buď usušiť, zavaria ich, alebo očistia a dajú zamraziť. Odkladajú si ich k Vianociam do kapustnice alebo na hríbovú omáčku.
Koncom októbra sa ľudia pripravujú na sviatok všetkých svätých, kedy chodia na cintoríny, zapaľujú sviečky a nosia kytice posledných kvetov, ktoré zdobia náhrobky našich najbližších. Príchodom jesene začínajú detské túžby na zimné radovánky. Deti sa tešia na sneh a stavanie snehuliakov, guľovačky a mnoho ďalších hier na snehu. Na horách začína padať prvý sneh. Koncom novembra začína jesenné upratovanie a príprava na vianočné sviatky. Prípravy vianočného pečiva, nakupovanie darčekov a výzdoby. V obchodoch začína vianočná atmosféra, akcie a výzdoby...
Stačí sa pozrieť von oknom a zistíte, že aj maličkosť, ako je jesenná krása dokáže potešiť človeka.