Ako sa trávia Vianoce v niektorých štátoch sveta..
27.12.2005 19:18:47
AUSTRÁLIA- na Štedrý deň majú vonku teploty okolo 30°C. Santa Claus chodí na pláže, kde sa vozí na surfe alebo záchranárskej lodi a rozdáva deťom darčeky. Tradičným jedlom je morka, šunka, bravčovina. Ako dezert podávajú slivkový puding. Obyvatelia Melbourne majú od roku 1937 zvláštnu tradíciu. Na Štedrý deň sa stretávajú na námestí a spievajú obľúbené vianočné koledy zo sviecami v ruke.
BENIN (ZÁPAD AFRIKY)- Malého Ježiška vítajú ozdobenou palmou. Na Štedrý deň pred večerou deti dostanú darčeky. Konzumujú talianske jedlá a nápoje.
CYPRUS- Vianoce sa oslavujú až 25.12. Ráno idú všetci do kostola, potom spoločne pripravia pečenú morku a grécky šalát. Z domu do domu chodia mladí koledníci a spievajú tradičné koledy a nosia drevenú loďku ako symbol dominantného postavenia Grékov na mori.
EGYPT- adventné obdobie v Egypte trvá štyridsať dní pred sviatkami. Egyptský veriaci cez týchto štyridsať dní nejedia mäso, hydinu ani mliečne výrobky. Na Štedrý večer idú všetci do kostola v úplne nových šalát. Na večeru podávajú FATU- jedlo s chleba, ryže, cesnaku a vareného mäsa. Na prvý sviatok vianočný navštevujú priateľov a susedov. Na návštevu nosia chlieb ani nezaťažovali hostí prípravou občerstvenia.
FILIPÍNY- vianočné oslavy začínajú 15.12. na Štedrý deň majú takzvanú PANUNULUYANSKÚ SLÁVNOSŤ. Hrajú príbeh Jozefa a Márie. Vianočné oslavy obsahujú aj staré kmeňové zvyky.
FRANCÚZSKO- Deti si dávajú topánky na alebo pred krb a do rána čakajú že im ich PERE NOEL naplní darčekmi. Zvyky majú v rôznych častiach Francúzska- na juhu jedia bochník chleba rozkrájaný do kríža, z ktorého musia prvú časť dať chudobnému človeku. V Alsasku býva na stole vyprážaná hus. v Bretónsku majú pšeničné koláčiky s kyslou smotanou. Burgunďania večerajú morku a gaštany. Na severe Francúzska deti dostávajú darčeky už 6.12.
IZRAEL- Hlavným mestom Vianoc je Betlehem. štedrovečerný jedálny lístok dokazuje vplyv amerických a anglických zvykov. Večerajú morku okorenenú paprikou, škoricou, muškátovým orieškom a plnenú ryžou, mäsom, orieškami a mandľami. Na druhý deň rozbaľujú darčeky pred raňajkami. Po raňajkách navštevujú priateľov a navzájom si prajú šťastne Vianoce.
JAPONSKO- V Japonskej tradícii si ľudia dávajú darčeky navzájom. Vystupuje tam kňaz Heteiosha, ktorý má úlohu európskeho Mikuláša. prináša darčeky do každého domu a obdarúva deti. Tie veria že má oči aj vzadu tak sa snažia v tomto období správať tak ako by bol nablízku.
KOLUMBIA- Vianoce oslavujú veselou hudbou, bohatým stolom a ozdobeným stromčekom. Na Štedrý večer sa stretáva celá rodina ba dokonca aj susedia kamaráti aby pečenou morkou vychutnali sviatky pohody. K tradíciám patrí, že každý má na sebe oblečené niečo nové aby obnovili svojho ducha.
MAROKO- Hlavným náboženstvom je islam, stretávajú sa tam moslimovia, kresťania a židia. Moslimovia Vianoce nemajú. Rodiny, ktoré majú príbuzných v zahraničí Vianoce oslavujú.
MEXIKO- Mexičania sa na Vianoce pripravujú deväť dní pred Vianocami, teda 16.12. Toto obdobie nazývajú pasada. Na Vianoce idú všetci na polnočnú svätú omšu. Po nej sa stretnú všetci u večere, na ktorú dokonca pozývajú aj bezdomovcov a chudobných ľudí. Mexičania dostávajú darčeky 6.1. Mnohé rodiny už trávia Vianoce viac americky.
VIETNAM- Vianoce vo Vietname sú jednou zo štyroch osláv počas roka, ktoré symbolizujú narodenie Budhu. Vietnamci dodržiavajú kresťanské tradície a zvyky. Na Štedrý deň sa zúčastňujú polnočnej svätej omše. Po nej majú večeru. Slávnostné vianočné menu tvorí kuracia polievka, morka a vianočný puding
Komentáre
perex
btw
dodatok
mila